ورود |
 
  
تاریخ ایجاد: دوشنبه 21 فروردین 1395 تعداد بازدید: 139 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: studio57
یک دقیقه تامل (7)

سیستم پیچیده و حیرت انگیز آب در بدن انسان

   یکی از شگفتیهای بسیار عجیب ساختمان بدن ماانسانها ، مقدار آبی است که در بدن مان موجود است . اگر فقط وزن بدن مورد نظر باشد، ما انسانها بيشتر از آب ساخته شده  ايم.60 تا 70 در صد وزن بدن ما را آب تشكيل مي دهد. چيزي در حدود چهل و نه كيلو گرمآب در يك مرد با وزن متوسط . حتي استخوان بدن ما كه ماده اي کاملا سخت به نظر ميرسد بالغ بر 20 درصد آن را آب تشكيل مي دهد ،این در حالی است، كه 95 درصد پلاسماي خون ما از آب تشكيل شده.

اين درياي دروني با مزه اي شور ، محيط آبي درون بدن ما ميباشد. آب اين دريا در رگهاي خوني و همه مجاري باريك بدن در جريان است . هر سلولي را اين آب سيراب مي كند و هیچ عضوي از بدن نمي تواند بدون اين آب زنده بماند . به عبارت ديگرآب موجود در بدن ، مانع از آن مي گردد كه ما در آتش دروني خود بسوزيم .
براستی علت وجود این همه آب در بدن انسان چیست ؟ پژوهشگران ، خنک نگهداشتن بدن رایکی از علتهای وجود این حجم اب در بدن می دانند . آیا تا کنون به آبی که درون موتوراتومبیل در جریان است اندیشیده اید؟ می دانید که یکی از وظایف این آب خنک نگهداشتن موتورمی باشد. آب موجود در بدن انسان نیز همین وظیفه را بعهده دارد . فعاليت هاي شيميائي كه در همه اعضاي بدن ما انجام مي گيرد ، به اضافه حرارتي كه در اثر فعاليتهاي ماهيچه ها ايجاد مي گردد ، حرارتي را توليد مي كنند كه توانائي سوزاندن ما رادارد . وليكن به وسیله ی آبي كه در اطراف بافتها وجود دارد و توسط آنها به درون مكيده مي شوند ، به محض اينكه حرارت مازاد در بدن توليد شود آن را از بين خواهدبرد .

یکی دیگر از وظایف آب موجود در بافتهای بدن انسان جلوگیری از وارد شدن ضربه های شدید به اندام هاست. درياي دروني ما يك عامل ضربه گير است . به عنوان مثال ، مايعي كه اطراف مغز ما را فرا گرفته است موجب مي گردد كه مغز از صدمه هاي سخت وارده محفوظ بماند . همين طور ، استخوانها ، محل اتصال آنها و اعضاء بدن ونیزاعصاب در تشتی از مايع قرار دارند، تا ما بتوانيم در محيطي كه دائم با اجسام برخورد مي كنيم تاب مقاومت داشته صدمه اي بر ما وارد نگردد. آیا می دانید اگرخداوند قادر این آب را در بدن ما قرار نمی داد در آن صورت چه می شد؟ کوچکترین ضربه بر بدن ، كوبيدن پا بر روي زمين وحتی زدن چكش بر چيزي ،آن قدر دردناك مي بود كه غير قابل تحمل مي شد .از وظایف دیگر آب در بدن این است که،

دریای آب درون بدن ما ، يكي از بهترين حلالها است و همراه خود محلولهاي شيميائي پر ارزش بسياري را توأم با موادي كه بحالت شناور هستند به نقاط مختلف بدن مي رساند . مثلاً توانائي آن در نگهداري سديم و پتاسيم به صورت محلول يك ضرورت استكه عمل انتقال تكانه هاي الكتريكي را انجام مي دهد و موجبات فعاليت ماهيچه ها واعصاب را فراهم مي سازد .

آب مورد نياز بدن ، مانند غذا ، بايد دائم تأمين گردد. به طور معمول ماروزانه حدود يك و يك چهارم ليتر آب مينوشيم خواه اين آب بصورت خالص باشد يا به وسيله نوشابه هاي ديگر . ما به همين اندازه هم از طريق غذا هرچند كه بدون آب به نظر برسد ، آب را بدست مي آوريم . كل مقدار آبی كه بدن از طريق ادرار دفع مي كندبالغ بر يك و يك چهارم ليتر مي باشد و همين مقدار هم به صورت تبخير از دست داده ميشود که اين تبخير نقش خنك كنندگي بدن را ايفا مي كند و از راه ريه ها و پوست بدن انجام مي پذيرد.
عمل آب در بدن بيشتر از اينها پيچيده و مهم است . آب در بدن به طور دائم چون پولي كه در بانك رد و بدل مي شود ، بين اعضاء مختلف و سيستم رد و بدل مي شود. مثلاً درعرض يك روز بالغ بر يكصد و سي و هفت ليتر مايعات از خون تصفيه مي گردد و دوباره توسط كليه ها بخون عودت داده مي شود .

چيزي بين هفت و نيم ليتر آب در داخل بدن توليد مي گردد. در بين منابع مختلف غدد بذاقي نیز مقداری آب براي مرطوب نگهداشتن دهان ترشح مي شود و اين بزاق ترشح شده علاوه بر مرطوب نگهداشتن دهان که باعث سهولت فعالیتهای آن میشود، عمل گوارش را نيز منظم مي كند . معده بالغ بر يك و يك چهارم ليتر شيره ترشح نموده وپانكراس و كبد و روده ها بالغ بر سه ليتر و نيم مايعات ترشح می کنند .

براستی چگونه احساس ميكنيم كه نياز به آب داريم ؟ و چگونه درك ميكنيم كه به چه اندازه آب نياز داريم ؟ معمولاً تصور مي كنيم موقعي كه گلوي ما خشك مي شودبه ما احساس تشنگي دست مي دهد . ولي حقيقت اين است كه اعلام تشنگي از خون سرچشمه مي گيرد . مثلاً زماني كه ما در هواي گرم به ورزش پرداخته باشيم و مقدار زيادي عرق كرده باشيم ، آب از دست رفته موجب خواهد شد كه غلظت خون زياد شود . هنگامي كه غلظت خون در مقابل گرما بيش از حد گردد ، بطور اتوماتیک يك ماده شيميائي از راه خون به مغز رانده مي شود و از آن مركز ، قسمتی که مربوط به این  بخش از بدن می شود ، پيامي به دهان و گلو ميفرستد که ، آب بدن در حال تخلیه و از حالت تعادل خارج می شود . در آنجا مكانيزم اعصاب ، ما را از نیاز به آب آگاه مي سازد. وقتيكه ما آب مي نوشيم تشنگي ( کمبودآب بدن ) رفع مي گردد ، در واقع  تعادل آب رادر بدن خود را برقرار کرده ایم .

وقتي ما غذاي پر نمك مي خوريم احساس تشنگي مي نمائيم . اما ، اين بدان علت نيست كه آب بدن ما كاهش پيدا كرده است بلكه علت آن ،اين است كه ما نمك مازاد برنیاز مصرف کرده ایم ، چون بدن نه فقظ تعادل آب مورد نیازخود را حفظ مي كند ، بلكه هميشه نسبت نمك موجود در آب را به نه دهم درصد محفوظ نگه ميدارد . لذا از آنجائيكه نمك آب بدن در مقدار معینی نگهداري مي شود، پس اگر ما نمك زياد بخوريم بايد آببيشتري نيز بنوشيم كه آن نسبت معين ثابت بماند . همچنین زماني كه به واسطه عرق كردن، آب از دست مي دهيم ، اين عرق مزه شور دارد بنابراين براي جبران آن بايد آب ونمك بنوشيم .

ذخيره آب بدن انسان خيلي بیشتر از ذخيره غذائي مي باشد . فردي كه در يك اتاق سرد استراحت نمايد ميتواند تا دوازده روز بدون آب زنده بماند ، ولي اگر به اوآب داده شود ميتواند مدت دو ماه زنده بماند بدون اينكه غذا بخورد.

انسان به خون چون يك مايع حياتي فكر مي کند . ولي آب با جريان خود و فراهم آوردن تسهيلات براي حركت ، گرما و خنك كردن ، حل نمودن مواد حياتي و حمل كردن ملكولهائي كه ما راتغذيه مي كنند مايع حيات بخش حقيقي بدن ميباشد. 

آیا نباید در مقابل این صانع مقتدر و مهربان که در مقابل
این همه نعمتهای بی حساب چیزی از ما طلب نمیکند سر تسلیم فرود آورد ؟

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد
طراحی سایت توسط